Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
With sumptuous leather upholstery and plush cushioning, the Fleur leather swivel chair puts a modern spin on the traditional barrel style. Minimalist in form, it features tasteful welt trim for a tailored look. Seated on a discreet swivel base, this versatile chair delivers sophisticated style and luxurious comfort.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
Product Details
| Arm Height | 28 in and 71.12 cm |
|---|---|
| Ba | 24 in and 60.96 cm |
| Back Pillow | (1) Tight back |
| Col | 61.7 |
| Cubes | 23.61 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #1 Luxe Down Cushion |
| Leather | 207-010 |
| Leather Shown | 207-010 |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 30 |
| Overall Product Width | 30 |
| Product Type | Swivel Chair |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SCLE1 – Insert |
| Seat Depth | 23 in and 58.42 cm |
| Seat Height | 18 in and 45.72 cm |
| Shipping Weight | 75.0 |
| Total Shipping Weight | 75.0 |
| Website Material | Leather and Wood |
| Seat Width | 24 in and 60.96 cm |
| Depth | 31 in (78.74 cm) |
| Height | 30 in (76.2 cm) |
| Width | 30 in (76.2 cm) |
| Shelter arm | Yes |
| Swivel base | Yes |
| Tight back | Yes |
| Transitional style | Yes |
| Welt detail | Yes |
Reviews
There are no reviews yet.