Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Enjoy the rich look of our Foster furniture line in a convenient chair size. This collection projects a feeling of grandeur in a comfort that will have you feeling right at home. The padded frame and thick seat and back cushions provide relaxed seating. Wide legs add a luxurious final touch. Pair this chair with a Foster Ottoman to extend the comfort further.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 26 in and 66.04 cm |
|---|---|
| Ba | 23 in and 58.42 cm |
| Back Pillow | (1) Fiber, Box-edge border with welt |
| Cubes | 59.72 |
| Cushion Content Details | Spring Inner Core, Polyfoam, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #4 Spring Down Cushion |
| Cutandsewnumber | 1391-C72 |
| Express Ship | Yes |
| Fabric | 1391-012 |
| Fabric Shown | 1391-012 |
| Featuredwaysku | B5172A |
| Finish Shown | WDF – 751 Mocha |
| Nailhead Shown | NF – 6 Antique Brass |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 39 |
| Overall Product Width | 46 |
| Product Style | Traditional |
| Product Type | Chair |
| Productionplant | Domestic |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC4 – Insert |
| Seat Depth | 26 in and 66.04 cm |
| Seat Height | 18.5 in and 46.99 cm |
| Seat Width | 23 in and 58.42 cm |
| Shipping Weight | 115.0 |
| Total Shipping Weight | 115.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Rolled arms. | Yes |
| Exposed wood legs. | Yes |
| Nailhead trim. | Yes |
| One throw pillow. | Yes |
| Optionlink | B5172, B5172A, B5172X, B5172Y and B5172YX |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Depth | 44 in (111.76 cm) |
| Height | 39 in (99.06 cm) |
| Qty On Hand | 13 |
| Width | 46 in (116.84 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.