Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
The Foster accent chair by Bernhardt will have your interior looking stunning. Its elegant shape and quality leather will add sophistication to your home décor.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 26 in and 66.04 cm |
|---|---|
| Ba | 23 in and 58.42 cm |
| Back Pillow | (1) Fiber, Box-edge border with welt |
| Cubes | 40.02 |
| Cushion Content Details | Spring Inner Core, Polyfoam, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #4 Spring Down Cushion Leather |
| Date Introduced | April 2022 |
| Division | Upholstery |
| Featuredwaysku | 5372LO |
| Finish Shown | WDF – 751 Mocha |
| Instock | Yes |
| Leather | 333-222 |
| Leather Shown | 333-222 |
| Made To Order | No |
| Nailhead Shown | NF – 44 Antique Nickel |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 39 |
| Overall Product Width | 46 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Name Search | Foster Leather Chair |
| Product Type | Chair |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SCLE4 – Insert |
| Seat Depth | 26 in and 66.04 cm |
| Seat Height | 19 in and 48.26 cm |
| Seat Width | 23 in and 58.42 cm |
| Shipping Weight | 95.0 |
| Total Shipping Weight | 95.0 |
| Optionlink | 5372L, 5372LX, 5372LY and 5372LYX |
| Box-edge pillow | Yes |
| Nailhead trim | Yes |
| Round feet | Yes |
| Specifications to change without notice | Yes |
| Rolled arm | Yes |
| Throw pillow included | Yes |
| Traditional style | Yes |
| Website Material | Leather |
| Qty On Hand | 11 |
Reviews
There are no reviews yet.