Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
The Gabi fabric chair offers an alluring comfort destination with sweeping lush curves. The oversized arms frame a deep seat and a knife-edge back pillow. Exposed wood block feet support the bold design.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 23 in and 58.42 cm |
|---|---|
| Ba | 25.5 in and 64.77 cm |
| Back Pillow | (1) Fiber, Knife-edge without welt |
| Cubes | 39.38 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Cutandsewnumber | 1547-CS2 |
| Date Introduced | January 2025 |
| Division | Upholstery |
| Express Ship | Yes |
| Fabric | 1547-001 |
| Fabric Shown | 1547-001 |
| Finish Shown | WDF – 789 Portobello |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 34 |
| Overall Product Width | 39.5 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Name Search | Gabi Fabric Chair |
| Product Type | Chair |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 27 in and 68.58 cm |
| Seat Height | 18 in and 45.72 cm |
| Shipping Weight | 99.0 |
| Total Shipping Weight | 99.0 |
| Website Material | Fabric |
| Block feet | Yes |
| Knife-edge back pillow | Yes |
| Transitional style | Yes |
| Throw pillow included | Yes |
| Oversized roll arm | Yes |
| Made To Order | Yes |
| Seat Width | 25.5 in and 64.77 cm |
Reviews
There are no reviews yet.