Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
The Germain chair offers a power motion design deftly concealed under a handsome exterior. Draped in top grain leather, it has tight seat cushions and bustle-back pillows for comfort, along with power lumbar and headrests. USB ports on the side add a touch of modern functionality.
Features
| Power | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
Product Details
| Arm Height | 24 in and 60.96 cm |
|---|---|
| Ba | 25 in and 63.5 cm |
| Back Pillow | (1) Fiber, Bustle back |
| Cubes | 39.38 |
| Cushion Content Details | Spring Inner Core, Polyfoam, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #4 Spring Down Cushion Leather |
| Date Introduced | October 2021 |
| Division | Upholstery |
| Finish Shown | WDF – 751 Mocha |
| Leather | 330-110 |
| Leather Shown | 330-110 |
| Motion Type | Powered |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 38.5 |
| Overall Product Width | 38.5 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Name Search | Germain Leather Power Motion Chair |
| Product Type | Power Motion Chair |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SCLE4 – Insert |
| Seat Depth | 22.5 in and 57.15 cm |
| Seat Height | 20.5 in and 52.07 cm |
| Shipping Weight | 170.0 |
| Total Shipping Weight | 170.0 |
| Website Material | Leather |
| Instock | Yes |
| Seat Width | 25 in and 63.5 cm |
| Block feet | Yes |
| Bustle back | Yes |
| Stitch detail | Yes |
| Specifications to change without notice | Yes |
| USB port included | Yes |
| Transitional style | Yes |
| Shaped track arm | Yes |
| Power foot/head rest | Yes |
| Qty On Hand | 31 |
Reviews
There are no reviews yet.