Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Oversized block arms in plush padding give a laid-back style to the Hadley chair. A high-loft seat and slightly reclined back continue the comfort theme. The seat is perfectly placed over an exposed wood frame in the textured Flaxen finish.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 21.5 in and 54.61 cm |
|---|---|
| Ba | 25.75 in and 65.41 cm |
| Back Pillow | (1) Fiber, Roll front with 4″ boxing on sides |
| Com | 8.4 |
| Cubes | 36.89 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Date Introduced | October 2021 |
| Division | Upholstery |
| Fabric | 1373-002 |
| Fabric Shown | 1373-002 |
| Featuredwaysku | P6283A |
| Made To Order | Yes |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 32 |
| Overall Product Width | 46.5 |
| Product Name Search | Hadley Fabric Chair |
| Product Type | Chair |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 22.5 in and 57.15 cm |
| Seat Height | 17.25 in and 43.81 cm |
| Shipping Weight | 90.0 |
| Specialshoppage | Yes |
| Total Shipping Weight | 90.0 |
| Website Material | Fabric |
| Flaxen finish only | Yes |
| Seat Width | 25.75 in and 65.41 cm |
| Qty On Hand | 18 |
Reviews
There are no reviews yet.