Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
A perfectly curved statement on a 360 swivel. Soft heirloom top-grain leather is pristinely tailored, with dramatic blind tufting and high, shapely arms. Sourced from one of the oldest family-owned tanneries in Italy’s Bassano del Grappa, our heirloom leather covering is salvaged and processed from upcycled hides featuring an abundance of natural markings, scars and color variations. The result? Beautifully supple, buttery soft hides with an unmatched depth of color and richness, and an authentic lived-in look.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
Product Details
| Weight (kg) | 34 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 74.96 lb |
| Volume (cu. ft.) | 19.21 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.544 m³ |
| Color | Heirloom Sienna |
| Material | Top Grain Leather |
| Dimensions (Imperial, inch) | 33.00″w x 32.00″d x 30.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 83.8 cm w x 81.3 cm d x 76.2 cm h |
Reviews
There are no reviews yet.