Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Straight lines are softened with gentle curves on the Lars chair, complementing the wide track arms and bold silhouette. A plushly deep seat and a box-edge weltless bordered back pillow craft a comfort destination. Four wide block feet take a stance in textured wood.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 24.25 in and 61.59 cm |
|---|---|
| Ba | 26.50 in and 67.31 cm |
| Back Pillow | (1) Fiber, Box-edge weltless border |
| Cubes | 37.19 |
| Cushion Content Details | Spring Inner Core, Polyfoam, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #4 Spring Down Cushion |
| Cutandsewnumber | 1697-CK2 |
| Fabric | 1697-011 |
| Fabric Shown | 1697-011 |
| Finish Shown | WDF – 634 Tadon – Cerused |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 28.50 |
| Overall Product Width | 46.25 |
| Product Type | Chair |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC4 – Insert |
| Seat Depth | 20.50 in and 52.07 cm |
| Seat Height | 17.25 in and 43.81 cm |
| Shipping Weight | 105.0 |
| Total Shipping Weight | 105.0 |
| Website Material | Fabric |
| Throw pillow included | Yes |
| Modern style | Yes |
| Wooden block feet in Tadon Cerused finish | Yes |
| Track arm | Yes |
| Box-edge bordered back pillow | Yes |
| Optionlink | B1262 and B1262Y |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Seat Width | 26.5 in and 67.31 cm |
| Depth | 38.50 in (97.79 cm) |
| Height | 28.50 in (72.39 cm) |
| Qty On Hand | 17 |
| Width | 46.25 in (117.48 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.