Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
The ultimate in deep relaxation, the Lioni chair features fine leather upholstery and power motion technology. With an attached bustle back pillow, power headrest and power footrest, it offers a range of luxurious seating positions. A single USB port gives the option to charge while reclining. Block feet in Weathered Charcoal finish add the final touch.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power Footrest | Yes |
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Arm Height | 26.5 in and 67.31 cm |
|---|---|
| Ba | 24.5 in and 62.23 cm |
| Back Pillow | (1) Fiber, Tight back with pop-up headrest |
| Cushion Product Name | Tight Seat |
| Leather | 341-022 |
| Leather Shown | 341-022 |
| Motion Type | Powered |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 32.5 |
| Overall Product Width | 44 |
| Product Type | Power Motion Chair |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 22 in and 55.88 cm |
| Seat Height | 19 in and 48.26 cm |
| Shipping Weight | 150.0 |
| Total Shipping Weight | 150.0 |
| Website Material | Leather |
| Key arm | Yes |
| Power footrest & pop-up headrest | Yes |
| Stitch detail | Yes |
| Tight back | Yes |
| USB port | Yes |
| Transitional style | Yes |
| Wall-away recline | Yes |
| Wooden block feet in Weathered Charcoal finish only | Yes |
| Cubes | 37.39 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Seat Width | 24.5 in and 62.23 cm |
| Depth | 43 in (109.22 cm) |
| Height | 32.5 in (82.55 cm) |
| Productionplant | Fully Made |
| Qty On Hand | 23 |
| Width | 44 in (111.76 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.