Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Discover the perfect blend of comfort and design sophistication with the Lloyd chair, where mid-century modern inspiration combines with timeless touches. The refined, picture-frame back lends an architectural look and optimal support, while the square tapered legs create an elevated allure. The luxurious t-shaped cushion provides ample seat space between track arms and provide lasting support with the Blue Steel Spring at the heart of the seat.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Lloyd |
|---|---|
| Features | Non-Power |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Semi-Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Modern & Contemporary |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 25.40 |
| Carton Weight | 76 lb |
| Product Weight | 76 lb |
| Style | Modern & Contemporary |
| Carton Volume | 25.400 |
| Carton Weight | 76.000 lb |
Reviews
There are no reviews yet.