Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Meet the new centerpiece to your living room, and your life, the Lottie chair. Lush, elevated comfort in an eye-catching silhouette, designed to look flawless from all angles. With a softly sloping silhouette, deep track arms to cradle you and a traditional skirt, this chair is a timeless luxury piece. Built to last for generations and upholstered in your choice of fabric, the Lottie chair is your new throne. Add some regal charm to your space, with the Lottie chair.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Lottie |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Seat Cushion Options | Featherblend (FC) |
| Standard Pillows | 1 square feather (19H x 19W) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Style | Traditional |
| Type | Chairs |
| Product Weight | 101 lb |
| Carton Volume | 22.820 |
| Carton Weight | 101.000 lb |
Reviews
There are no reviews yet.