Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
The ultimate in simple sophistication and comfort, the Lulu swivel chair showcases a beautiful armless silhouette. Set on a smooth swivel base, the Lulu is a marvelous addition to a living room or bedroom. Its plush form and full shape offer a fabulous seat for conversation or relaxation.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Back Pillow | (1) Tight back |
|---|---|
| Com | 4.5 |
| Cubes | 17.17 |
| Cushion Product Name | Tight Seat |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 30.5 |
| Overall Product Width | 29 |
| Product Type | Swivel Chair |
| Productionplant | Domestic |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 22 in and 55.88 cm |
| Seat Height | 16 in and 40.64 cm |
| Shipping Weight | 50.0 |
| Total Shipping Weight | 50.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Fabric | 1146-002 |
| Fabric Shown | 1146-002 |
| Finish Shown | WDF – 712 Greige |
| Depth | 33 in (83.82 cm) |
| Height | 30.5 in (77.47 cm) |
| Width | 29 in (73.66 cm) |
| Armless | Yes |
| Modern style | Yes |
| Swivel base | Yes |
| Tight back | Yes |
| Qty On Hand | 46 |
Reviews
There are no reviews yet.