Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Timeless sophistication meets modern versatility with the Milo chair, a spacious and upscale piece designed to fill any space with coziness and is built to last for generations. Featuring softly sloped arms with French seams, thoughtful welt detail on the seat cushion, hand-applied nailhead trim, and included accent pillow; customize this chair with hundreds of fabric choices. For distinctive style designed to be everlasting, look no further than Milo.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Milo |
|---|---|
| Features | Non-Power and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Seat Cushion Options | Featherblend (FC) |
| Standard Pillows | 1 square feather (19H x 19W) |
| Spring Unit | Blue-Ribbon |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Standard Nailhead Trim | Black Nickel (D) |
| Nailhead Trim Options | Antique Bronze, Antique Gold, Black Nickel, and Soft Pewter |
| Style | Transitional |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 23.38 |
| Carton Weight | 101 lb |
| Product Weight | 101 lb |
| Carton Volume | 23.380 |
| Carton Weight | 101.000 lb |
Reviews
There are no reviews yet.