Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
The Moxy chair ensures you never have to settle for anything other than the perfect design, no matter your style. Formal panel roll arms sit on round turned legs that are available in three distinct wood finishes—Florentine, Valencia, or Urban Renewal—to complement any décor. The removable T-shaped seat cushion offers a distinctive look and added comfort. Sink into the ideal level of support with your choice of our luxury or plush cushion. Complete the look and showcase your lifestyle with hundreds of different fabric choices, including high-performance and sustainable textiles. Superior frame construction and our patented C-Flex Blue Steel Spring™ ensures your Moxy can be enjoyed for years to come.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Moxy |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Semi-Attached |
| Seat Constructions | Removable |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Traditional |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 24.70 |
| Carton Weight | 76 lb |
| Product Weight | 76 lb |
| Carton Volume | 24.700 |
| Carton Weight | 76.000 lb |
Reviews
There are no reviews yet.