Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Featuring clean lines and distinct angles, the Nash leather chair delivers architectural structure and modern appeal. Angled track arms and tapered feet create a striking silhouette. Capturing attention from all directions, this masterful piece sets a sophisticated tone in the luxe living space.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 22.5 in and 57.15 cm |
|---|---|
| Ba | 24 in and 60.96 cm |
| Back Pillow | (1) Tight back |
| Col | 94.35 |
| Cubes | 28.36 |
| Cushion Product Name | Tight Seat |
| Finish Shown | WDF – 789 Portobello |
| Leather | 307-220 |
| Leather Shown | 307-220 |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 29.5 |
| Overall Product Width | 33 |
| Product Type | Chair |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 22 in and 55.88 cm |
| Seat Height | 17 in and 43.18 cm |
| Seat Width | 24 in and 60.96 cm |
| Shipping Weight | 70.0 |
| Total Shipping Weight | 70.0 |
| Website Material | Leather |
| Shelter arm | Yes |
| Tapered feet | Yes |
| Modern style | Yes |
| Specifications to change without notice | Yes |
| Tight back | Yes |
| Depth | 30.5 in (77.47 cm) |
| Height | 29.5 in (74.93 cm) |
| Width | 33 in (83.82 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.