Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Casual comfort meets cool modern style in the Nest swivel chair. Deep, luxurious leather seating offers relaxation. Clean lines and generously wide track arms create a distinctly modern silhouette. Stitched flanged edges add a subtle nuance while a swivel base offers a smooth 360-degree turn.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
Product Details
| Arm Height | 23.25 in and 59.05 cm |
|---|---|
| Ba | 25.75 in and 65.41 cm |
| Back Pillow | (1) Fiber, Box-edge border with 1/4″ flange |
| Cubes | 41.41 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #3 Luxe Feather Down Cushion |
| Date Introduced | October 2024 |
| Division | Upholstery |
| Made To Order | Yes |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 29.50 |
| Overall Product Width | 43.25 |
| Product Name Search | Nest Leather Swivel Chair |
| Product Type | Swivel Chair |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC3 – Insert |
| Seat Depth | 23.00 in and 58.42 cm |
| Seat Height | 18.00 in and 45.72 cm |
| Shipping Weight | 120.0 |
| Total Shipping Weight | 120.0 |
| Website Material | Leather |
| Box-edge border pillows | Yes |
| Flange detail | Yes |
| Oversized track arm | Yes |
| Modern style | Yes |
| Swivel base | Yes |
| Leather | 352-002 |
| Leather Shown | 352-002 |
| Seat Width | 25.75 in and 65.41 cm |
Reviews
There are no reviews yet.