Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
The beautifully balanced design of the Nicolette chair and a half combines plush cushioning with clean lines for an enticing modern look. A spring down cushion provides sumptuous comfort without sacrificing the crisp aesthetic.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 24 in and 60.96 cm |
|---|---|
| Ba | 26.5 in and 67.31 cm |
| Back Pillow | (1) Fiber, Box-edge weltless border with topstitch |
| Com | 10.5 |
| Cushion Content Details | Spring Inner Core, Polyfoam, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #4 Spring Down Cushion |
| Date Introduced | October 2016 |
| Division | Upholstery |
| Fabric | 1146-002 |
| Fabric Shown | 1146-002 |
| Finish Shown | WDF – 751 Mocha |
| Made To Order | Yes |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 33 |
| Overall Product Width | 43 |
| Product Name Search | Nicolette Fabric Chair 1/2 |
| Product Type | Chair 1/2 |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC4 – Insert |
| Seat Depth | 26 in and 66.04 cm |
| Seat Height | 18.5 in and 46.99 cm |
| Shipping Weight | 85.0 |
| Total Shipping Weight | 85.0 |
| Website Material | Fabric |
| Seat Width | 26.5 in and 67.31 cm |
| Transitional style | Yes |
| Specifications to change without notice | Yes |
| Block feet | Yes |
| Shaped track arm | Yes |
| Box-edge pillow | Yes |
Reviews
There are no reviews yet.