Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Bernhardts wide selection of superbly crafted sofas and chairs, featuring sinuous spring construction and luxe feather down cushions, offers choices for a diverse range of interiors. This elegant accent chair is distinguished by plush fabric and a handsome wooden frame with four tapered legs. The Noel will be a genuine statement piece in your living room.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 28.5 in and 72.39 cm |
|---|---|
| Ba | 26.5 in and 67.31 cm |
| Back Pillow | (1) Fiber, Box-edge weltless border with topstitch |
| Cubes | 37.19 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Cutandsewnumber | 1053-CS2 |
| Date Introduced | October 2019 |
| Division | Upholstery |
| Express Ship | Yes |
| Fabric | 1053-011 |
| Fabric Shown | 1053-011 |
| Finish Shown | WDF – 789 Portobello |
| Instock | Yes |
| Made To Order | Yes |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 33 |
| Overall Product Width | 40 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Name Search | Noel Fabric Chair |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Chair |
| Productionplant | Domestic |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 25 in and 63.5 cm |
| Seat Height | 17.5 in and 44.45 cm |
| Seat Width | 21 in and 53.34 cm |
| Shipping Weight | 90.0 |
| Specialshoppage | Yes |
| Total Shipping Weight | 90.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Optionlink | P7322 and P7322Y |
| Box-edge border pillows | Yes |
| Tapered feet | Yes |
| Oversized track arm | Yes |
| Throw pillow included | Yes |
| Modern Style | Yes |
| Qty On Hand | 91 |
Reviews
There are no reviews yet.