Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Luxurious and chic, the Prague chair 1/2 has a wide, low-profile frame that achieves a grounded, modern look. A sumptuous spring down seat cushion and fiber back pillow offer enduring comfort. At the base, an exposed wood band draws attention to the clean, linear design of this elegant piece.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 28 in and 71.12 cm |
|---|---|
| Ba | 28 in and 71.12 cm |
| Back Pillow | (1) Fiber, Box-edge weltless border with topstitch |
| Com | 10.3 |
| Cushion Content Details | Spring Inner Core, Polyfoam, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #4 Spring Down Cushion |
| Finish Shown | WDF – 751 Mocha |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 35.5 |
| Overall Product Width | 51.5 |
| Product Type | Chair 1/2 |
| Productionplant | Domestic |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC4 – Insert |
| Seat Depth | 21 in and 53.34 cm |
| Seat Height | 17 in and 43.18 cm |
| Shipping Weight | 80.0 |
| Total Shipping Weight | 80.0 |
| Website Material | Fabric |
| Fabric | 1146-002 |
| Fabric Shown | 1146-002 |
| Seat Width | 28 in and 71.12 cm |
| Depth | 42.5 in (107.95 cm) |
| Height | 35.5 in (90.17 cm) |
| Qty On Hand | 25 |
| Width | 51.5 in (130.81 cm) |
| Box-edge pillow | Yes |
| Hidden feet | Yes |
| Modern style | Yes |
| Shaped arm | Yes |
Reviews
There are no reviews yet.