Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Randall delivers a classic, relaxed design. Large rounded armrests, roomy box seat cushions and a soft pillow back will make it hard to give this seat up. Square tapered legs are casual and stylish, making this chair a great fit for quiet reading in the den or game day in the family room.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Randall |
|---|---|
| Features | Reversible Seat Cushion(s) and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Seat Cushion Options | Featherblend (FC) |
| Standard Pillows | 1 square feather (19H x 19W) |
| Spring Unit | Blue-Ribbon |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 38.12 |
| Carton Weight | 110 lb |
| Product Weight | 110 lb |
| Carton Volume | 38.120 |
| Carton Weight | 110.000 lb |
Reviews
There are no reviews yet.