Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
The low-profile arms on the Rollins chair add a shapely modern touch but also act to enhance the loft of the Plush cushion, back pillow and curated throw pillow. The result is an incredibly comfortable seat with an alluring style all its own.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Ba | 28.25 in and 71.75 cm |
|---|---|
| Back Pillow | (1) Fiber, Box-edge border with topstitch |
| Cubes | 36.75 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Cutandsewnumber | 1198-CS2 |
| Express Ship | Yes |
| Fabric | 1198-012 |
| Fabric Shown | 1198-012 |
| Finish Shown | WDF – 618 Weathered Bone – Cerused |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 34.5 |
| Overall Product Width | 38 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Chair |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 24 in and 60.96 cm |
| Seat Height | 17.25 in and 43.81 cm |
| Shipping Weight | 95.0 |
| Specialshoppage | Yes |
| Total Shipping Weight | 95.0 |
| Website Material | Fabric |
| Optionlink | P7102 and P7102Y |
| Seat Width | 28.25 in and 71.75 cm |
| Specifications to change without notice | Yes |
| Throw pillow included | Yes |
| Box-edge pillow | Yes |
| Shaped track arm | Yes |
| Block feet | Yes |
| Transitional style | Yes |
| Qty On Hand | 3 |
| Depth | 40.75 in (103.5 cm) |
| Height | 34.5 in (87.63 cm) |
| Width | 38 in (96.52 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.