Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
A sleek and modern shape makes a strong comfort statement for the Sorrento power motion chair, featuring soft leather and plush seating. Tailored details include flanged seaming and linear tufting. Controls on the inside of the arm offer smooth movement for the footrest and back, and a USB port provides high-tech convenience.
Features
| Power | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
Product Details
| Arm Height | 25.5 in and 64.77 cm |
|---|---|
| Ba | 24.5 in and 62.23 cm |
| Back Pillow | (1) Tight back |
| Cubes | 23.16 |
| Date Introduced | October 2023 |
| Division | Upholstery |
| Finish Shown | WDF – 789 Portobello |
| Leather | 322-022 |
| Leather Shown | 322-022 |
| Motion Type | Powered |
| Overall Product Height | 39.5 |
| Overall Product Width | 38 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Name Search | Sorrento Leather Power Motion Chair |
| Product Type | Power Motion Chair |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 23 in and 58.42 cm |
| Seat Height | 18 in and 45.72 cm |
| Shipping Weight | 161.8 |
| Total Shipping Weight | 161.8 |
| Website Material | Leather |
| Seat Width | 24.5 in and 62.23 cm |
Reviews
There are no reviews yet.