Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
The perfect elegant piece to accentuate your home, the picturesque petite roll arms of the Stella chair invite you in. Take a seat atop a removable and reversible cushion that is supported by our patented Blue Steel Spring system – backed by our lifetime guarantee. Handcrafted with a durable frame and upholstered with careful detail, Stella is designed to last. The tight back and turned wood legs give this quaint chair a modern flair. Elevate your home with the chic style of Stella.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Stella |
|---|---|
| Features | Reversible Seat Cushion(s) and Non-Power |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 20.10 |
| Carton Weight | 72 lb |
| Product Weight | 72 lb |
| Carton Volume | 20.100 |
| Carton Weight | 72.000 lb |
Reviews
There are no reviews yet.