Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Showcase your home with the timeless charm of the Thornton chair. Smoothly rolled edges and arms, tapered block legs, and a welt-corded trim make it the quintessential living area piece. Offered in your choice of leather or Kashmira, this chair provides the style and comfort that has made it one of our long-time best sellers.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Thornton |
|---|---|
| Features | Removable Seat Cushion(s) and Custom Wood Finish |
| Material | Leather |
| Back Constructions | Semi-Attached |
| Seat Constructions | Removable |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Valencia (V) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Transitional |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 25.72 |
| Carton Weight | 89 lb |
| Product Weight | 89 lb |
| Carton Volume | 25.720 |
| Carton Weight | 89.000 lb |
Reviews
There are no reviews yet.