Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Traditional elegance gets a fresh reinterpretation with the Veda chair. The petite, pleated roll arms slope down onto stately legs, delivering timeless details and graceful curves that soften the room while adding an abundance of charm. Generous seat space, cushion fill choices, and the Blue Steel Spring at the heart of the seat ensure lasting comfort. And bring your room together with an accent pillow, orderable in your choice of fabric.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Veda |
|---|---|
| Features | Non-Power and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Seat Cushion Options | Featherblend (FC) |
| Standard Pillows | 1 square feather (19H x 19W) |
| Spring Unit | Blue-Ribbon |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Nailhead Trim Options | Antique Bronze, Antique Gold, Black Nickel, and Soft Pewter |
| Style | Traditional |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 20.00 |
| Carton Weight | 77 lb |
| Product Weight | 77 lb |
| Carton Volume | 20.000 |
| Carton Weight | 77.000 lb |
Reviews
There are no reviews yet.