Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Venture has a dramatic and inspiring aesthetic with a classic rolled arm that flows into the plush, yet tailored back. A tall tapered leg adds a more contemporary element, and the refined scale makes it a practical choice for multiple living spaces.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Venture |
|---|---|
| Features | Reversible Seat Cushion(s) and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Standard Pillows | 1 square with welt (19H x 19W) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 19.53 |
| Carton Weight | 78 lb |
| Product Weight | 78 lb |
| Carton Volume | 19.530 |
| Carton Weight | 78.000 lb |
Reviews
There are no reviews yet.