Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Lean back and look sophisticated in this Westside classic. Rolled arms and tapered wooden legs elevate an angled profile so you can sit back and relax elegantly. Soft boxed seat and back cushions paired with quality construction provide years of comfortable seating for you and your family.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Westside |
|---|---|
| Features | Removable Seat Cushion(s) and Custom Wood Finish |
| Material | Leather |
| Back Constructions | Semi-Attached |
| Seat Constructions | Removable |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Transitional |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 21.16 |
| Carton Weight | 68 lb |
| Product Weight | 68 lb |
| Carton Volume | 21.160 |
| Carton Weight | 68.000 lb |
Reviews
There are no reviews yet.