Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
A tightly padded back, bun feet, and lyre-shaped rolled arms create an elegant scalloped profile for deep, cushioned seating. Enjoy the old-world refinement of Winston’s traditional styling with all the benefits of brand-new upholstery.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Winston |
|---|---|
| Features | Reversible Seat Cushion(s) |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Traditional |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 26.15 |
| Carton Weight | 106 lb |
| Product Weight | 106 lb |
| Carton Volume | 26.150 |
| Carton Weight | 106.000 lb |
Reviews
There are no reviews yet.