Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
The Gabi loveseat offers an alluring comfort destination with sweeping lush curves. The oversized arms frame deep seat cushions and knife-edge back pillows. Exposed wood block feet support the bold design.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 23 in and 58.42 cm |
|---|---|
| Ba | 55 in and 139.7 cm |
| Back Pillow | (2) Knife-edge without welt |
| Com | 17.8 |
| Cubes | 70.31 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Date Introduced | October 2023 |
| Division | Upholstery |
| Fabric | 1273-002 |
| Fabric Shown | 1273-002 |
| Featuredwaysku | P7085A |
| Finish Shown | WDF – 789 Portobello |
| Made To Order | Yes |
| Number Of Seat Cushions | 2 |
| Overall Product Height | 34.5 |
| Overall Product Width | 70 |
| Product Name Search | Gabi Fabric Loveseat |
| Product Type | Loveseat |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 26.5 in and 67.31 cm |
| Seat Height | 17.5 in and 44.45 cm |
| Shipping Weight | 155.0 |
| Total Shipping Weight | 155.0 |
| Website Material | Fabric |
| Seat Width | 55 in and 139.7 cm |
| Transitional style | Yes |
| Shaped track arm | Yes |
| Specifications to change without notice | Yes |
| Block feet | Yes |
| Knife-edge pillow | Yes |
Reviews
There are no reviews yet.