Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
For those looking for a bit more everyday elegance, there’s the Lottie loveseat. Designed to make a statement from all sides, the Lottie loveseat is the new eye-catching centerpiece for your living room. With a softly, sloping silhouette, deep track arms to cradle you atop gorgeous square-tapered legs, this loveseat brings luxury to any space. Meet the new centerpiece to your living room and your life, the Lottie loveseat.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Lottie |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Seat Cushion Options | Featherblend (FC) |
| Standard Pillows | 2 square feather with welt (20H x 20W)2 square feather (19H x 19W) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine |
| Style | Traditional |
| Type | Loveseats |
| Product Weight | 139 lb |
| Carton Volume | 42.290 |
| Carton Weight | 139.000 lb |
Reviews
There are no reviews yet.