Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Stylish and modern with deep, comfortable seating, the Mila loveseat achieves unprecedented comfort and timeless style. Natural fabric combines with relaxed tailoring to deliver a look that is both casual and sophisticated. Sleek tapered legs contribute to the contemporary appeal of this plush loveseat.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 22.5 in and 57.15 cm |
|---|---|
| Ba | 54 in and 137.16 cm |
| Back Pillow | (2) Fiber, Box-edge weltless border with topstitch |
| Com | 18.4 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Fabric | 1273-002 |
| Fabric Shown | 1273-002 |
| Featuredwaysku | P6415A |
| Finish Shown | WDF – 788 Aged Grey |
| Number Of Seat Cushions | 2 |
| Overall Product Height | 33.5 |
| Overall Product Width | 65 |
| Product Type | Loveseat |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 26 in and 66.04 cm |
| Seat Height | 18 in and 45.72 cm |
| Shipping Weight | 160.0 |
| Specialshoppage | Yes |
| Total Shipping Weight | 160.0 |
| Website Material | Fabric |
| Seat Width | 54 in and 137.16 cm |
| Tapered feet | Yes |
| Throw pillows included | Yes |
| Track arm | Yes |
| Transitional style | Yes |
| Depth | 41.5 in (105.41 cm) |
| Height | 33.5 in (85.09 cm) |
| Width | 65 in (165.1 cm) |
| Box-edge pillows | Yes |
Reviews
There are no reviews yet.