Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
The art of lounging gets elevated with the Oliver loveseat, designed for those who cherish comfort without compromising on style. With wide track arms that cascade down onto black recessed legs and a clean-lined silhouette, Oliver seamlessly blends a timeless transitional aesthetic with a casual and inviting feel. Two accent pillows in your choice of fabric complete the look, making Oliver your ideal relaxation zone.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Oliver |
|---|---|
| Features | Non-Power, 2-Cushion, and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Standard Pillows | 2 square (19H x 19W) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Style | Transitional |
| Type | Loveseats |
| Carton Volume | 41.08 |
| Carton Weight | 119 lb |
| Product Weight | 119 lb |
| Carton Volume | 41.080 |
| Carton Weight | 119.000 lb |
Reviews
There are no reviews yet.