Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
The low-profile arms on the Rollins loveseat add a shapely modern touch, but also act to enhance the loft of the Plush cushions and back pillows. The result is incredibly comfortable seating with an alluring style all its own.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Ba | 58 in and 147.32 cm |
|---|---|
| Back Pillow | (2) Fiber, Box-edge border with topstitch |
| Com | 18.6 |
| Cubes | 65.65 |
| Cushion Content Details | Spring Inner Core, Polyfoam, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #4 Spring Down Cushion |
| Fabric | 1273-002 |
| Fabric Shown | 1273-002 |
| Featuredwaysku | P7105A |
| Number Of Seat Cushions | 2 |
| Overall Product Height | 35.5 |
| Overall Product Width | 68 |
| Product Type | Loveseat |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC4 – Insert |
| Seat Depth | 24 in and 60.96 cm |
| Seat Height | 17.25 in and 43.81 cm |
| Shipping Weight | 140.0 |
| Specialshoppage | Yes |
| Total Shipping Weight | 140.0 |
| Website Material | Fabric |
| Seat Width | 58 in and 147.32 cm |
| Block feet | Yes |
| Box-edge pillow | Yes |
| Specifications to change without notice | Yes |
| Low shaped arm | Yes |
| Transitional style | Yes |
| Throw pillows included | Yes |
| Depth | 40.75 in (103.5 cm) |
| Height | 35.5 in (90.17 cm) |
| Qty On Hand | 6 |
| Width | 68 in (172.72 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.