Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Experience timeless appeal with a modern twist with the Thomas loveseat. Inspired by classic mid-century style and vintage Flexsteel designs, this loveseat features layered arms, round tapered legs and bullnose cushions. Create the perfect style for your home with your choice of upholstery and pillow fabrics. Sized for ultimate versatility, the Thomas loveseat brings casual sophistication and unmatched comfort to any living space.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Thomas |
|---|---|
| Features | Non-Power, 2-Cushion, and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Standard Pillows | 2 square (19H x 19W) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Modern & Contemporary |
| Type | Loveseats |
| Carton Volume | 33.84 |
| Carton Weight | 113 lb |
| Product Weight | 113 lb |
| Style | Modern & Contemporary |
| Carton Volume | 33.840 |
| Carton Weight | 113.000 lb |
Reviews
There are no reviews yet.