Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
With oversized rolled arms, deep seating, and generous proportions, Vail has everything you need for curled-up coziness. Its slightly flared arms and tall, padded front rail paired with plush cushions trimmed in welt cording make this style ideal for any lounging environment.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Vail |
|---|---|
| Features | 2-Cushion, Reversible Seat Cushion(s), Custom Wood Finish, and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Seat Cushion Options | Featherblend (FC) |
| Standard Pillows | 2 square feather with welt (19H x 19W) |
| Spring Unit | Blue-Ribbon |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Loveseats |
| Carton Volume | 48.07 |
| Carton Weight | 118 lb |
| Product Weight | 118 lb |
| Carton Volume | 48.070 |
| Carton Weight | 118.000 lb |
Reviews
There are no reviews yet.