Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
The Aldo power motion sectional showcases a chic style in luxurious fabric with deep channeling on the arms and sides. Controls inside each arm allow the power headrests and footrests to move smoothly into a range of comfortable seating positions. USB ports give the option to recharge while reclining.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Arm Height | 27.5 in and 69.85 cm |
|---|---|
| Back Pillow | (6) Tight back with pop-up headrest |
| Cubes | 213.27 |
| Cushion Product Name | Tight Seat |
| Fabric | 1000-021 |
| Fabric Shown | 1000-021 |
| Finish Shown | WDF – 788 Aged Grey |
| Kitted Skus | B330RO, B332RO, B341RO, B342RO |
| Motion Type | Powered |
| Number Of Seat Cushions | 5 |
| Overall Product Height | 33 |
| Pieces Shown | B330RO Aldo Armless Power Motion Chair, B332RO Aldo Corner Chair, B341RO Aldo Right Arm Power Motion Loveseat and B342RO Aldo Left Arm Power Motion Loveseat |
| Product Type | Power Motion Sectional |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 23.5 in and 59.69 cm |
| Seat Height | 19 in and 48.26 cm |
| Shipping Weight | 678.2 |
| Total Shipping Weight | 678.2 |
| Website Material | Fabric |
| Companion Skus | B335RO and B336RO |
| Overall Product Width | 150 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Sectional Skus | B330RO, B332RO, B341RO and B342RO |
| Depth | 120 in (304.8 cm) |
| Height | 33 in (83.82 cm) |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–Ni1HYECK–/tm3nslkvuc9leb7zvqxq.pdf |
| Marketing Labels | Living_Aldo PM Sectional.pdf |
| Width | 150 in (381 cm) |
| Block feet | Yes |
| Component of sectional that was named winner of an ISFD Pinnacle Award for furniture design | Yes |
| Modern style | Yes |
| Oversized track arm | Yes |
| Tight back | Yes |
| USB port | Yes |
| Wall-away recline | Yes |
| Qty On Hand | 110 |
Reviews
There are no reviews yet.