Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Bernhardt Exteriors is characterized by exceptional luxury, ultimate comfort and elegant design. The clean, modern design of the Avanni sectional features a linear, low-profile frame, track arms and cylindrical aluminum legs. Deep, sumptuous cushions create a soft, inviting look. Upholstered in all-weather fabric, this luxurious piece lends style and sophistication to any outdoor space.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 26.5 in and 67.31 cm |
|---|---|
| Back Pillow | (9) Fiber, Box-edge weltless border with topstitch |
| Cubes | 230.96 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Synthetic Down |
| Cushion Product Name | #2 Exteriors Plush Cushion |
| Fabric | 6016-000 |
| Fabric Shown | 6016-000 |
| Furniturecoveringraphite | C8030O, C8033O, C8040O and C8042O |
| Furniturecoverinlightgrey | C8030BO, C8033BO, C8040BO and C8042BO |
| Kitted Skus | O8030, O8033, O8040, O8042 |
| Marketing Labels | Avanni Outdoor Sectional.pdf |
| Number Of Seat Cushions | 7 |
| Overall Product Height | 31.5 |
| Overall Product Width | 138 |
| Pieces Shown | O8030 Avanni Armless Chair, O8033 Avanni Right Arm Cuddler, O8040 Avanni Armless Loveseat and O8042 Avanni Left Arm Loveseat |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Sectional |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Outdoor |
| Seat Cushion Insert | SCEX2 – Insert |
| Seat Depth | 30.5 in and 77.47 cm |
| Seat Height | 16.5 in and 41.91 cm |
| Shipping Weight | 435.0 |
| Total Shipping Weight | 435.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Fiber back pillow | Yes |
| Outdoor performance fabric | Yes |
| Protective covers available for individual components for an additional charge | Yes |
| Accent throw pillows available for an additional charge | Yes |
| Aluminum legs with clear powder coat finish | Yes |
| Exterior grade materials | Yes |
| Exteriors Plush seat cushions | Yes |
| Companion Skus | O8031, O8032, O8034 and O8041 |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–_dT6Z9hu–/b8jdtcf0r3qva9xmpenp.pdf |
| Sectional Skus | O8030, O8033, O8040 and O8042 |
| Depth | 157 in (398.78 cm) |
| Height | 31.5 in (80.01 cm) |
| Width | 138 in (350.52 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.