Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Bernhardt Exteriors is characterized by exceptional luxury, ultimate comfort and elegant design. The clean, modern design of the Avanni sectional features a linear, low-profile frame, track arms and cylindrical aluminum legs. Deep, sumptuous cushions create a soft, inviting look. Upholstered in all-weather fabric, this luxurious piece lends style and sophistication to any outdoor space.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 27.5 in and 69.85 cm |
|---|---|
| Back Pillow | (6) Fiber, Box-edge weltless border with topstitch |
| Com | 36.9 |
| Cubes | 194.54 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Synthetic Down |
| Cushion Product Name | #2 Exteriors Plush Cushion |
| Fabric | 6002-000 |
| Fabric Shown | 6002-000 |
| Fabric Shown Discontinued | Discontinued |
| Furniturecoveringraphite | C8033O, C8034O and C8040O |
| Furniturecoverinlightgrey | C8033BO, C8034BO and C8040BO |
| Kitted Skus | O8033, O8034, O8040 |
| Marketing Labels | Avanni Outdoor Sectional.pdf |
| Number Of Seat Cushions | 4 |
| Overall Product Height | 31.5 |
| Overall Product Width | 169 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Pieces Shown | O8033 Avanni Right Arm Cuddler, O8034 Avanni Left Arm Cuddler and O8040 Avanni Armless Loveseat |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Sectional |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Outdoor |
| Seat Cushion Insert | SCEX2 – Insert |
| Seat Depth | 30.5 in and 77.47 cm |
| Seat Height | 16.5 in and 41.91 cm |
| Shipping Weight | 335.0 |
| Total Shipping Weight | 335.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Accent throw pillows available for an additional charge | Yes |
| Aluminum legs with clear powder coat finish | Yes |
| Exterior grade materials | Yes |
| Exteriors Plush seat cushions | Yes |
| Protective covers available for individual components for an additional charge | Yes |
| Outdoor performance fabric | Yes |
| Fiber back pillow | Yes |
| Companion Skus | O8030, O8031, O8032, O8041 and O8042 |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–_dT6Z9hu–/b8jdtcf0r3qva9xmpenp.pdf |
| Sectional Skus | O8033, O8034 and O8040 |
| Depth | 65 in (165.1 cm) |
| Height | 31.5 in (80.01 cm) |
| Width | 169 in (429.26 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.