Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Dressed in luxurious top-grain leather, the Dawkins sofa offers casual comfort with a high-end look. The timeless modern design features wide track arms and tapered block feet, available in a variety of wood finishes. Plush cushions and fiber back pillows make this sophisticated sofa the perfect place to lounge in style.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 23 in and 58.42 cm |
|---|---|
| Back Pillow | (7) Fiber, Box-edge weltless border with topstitch |
| Chaise Depth | 62.5 in and 158.75 cm |
| Cubes | 209.92 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #9 Luxe Leather Cushion |
| Division | Upholstery |
| Finish Shown | WDF – 793 Walnut |
| Kitted Skus | 9230LO, 9230LO, 9232LO, 9237LO, 9242LO |
| Leather | 333-222 |
| Leather Shown | 333-222 |
| Made To Order | No |
| Marketing Labels | Dawkins Leather Sectional.pdf |
| Number Of Seat Cushions | 6 |
| Overall Product Height | 34 |
| Overall Product Width | 137 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Pieces Shown | 9230LO Dawkins Armless Chair, 9232LO Dawkins Corner Chair, 9237LO Dawkins Right Arm Chaise and 9242LO Dawkins Left Arm Loveseat |
| Product Name Search | Dawkins Leather Sectional |
| Product Type | Sectional |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SCLE9 – Insert |
| Seat Depth | 28 in and 71.12 cm |
| Seat Height | 18 in and 45.72 cm |
| Shipping Weight | 529.2 |
| Total Shipping Weight | 529.2 |
| Website Material | Leather |
| Companion Skus | 9238LO and 9241LO |
| Date Introduced | October 2019 |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–e_WlrwL2–/ypuvpow0sc5csjozfyp1.pdf |
| Sectional Skus | 9230LO, 9232LO, 9237LO and 9242LO |
| Transitional style | Yes |
| Oversized track arm | Yes |
| Box-edge pillow | Yes |
| Specifications to change without notice | Yes |
| Block feet | Yes |
| Stitch detail | Yes |
Reviews
There are no reviews yet.