Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Sinuous curves and luxurious upholstery give the Elle sectional a cloud-like softness. Inspired by a traditional kidney-shaped design, the encircling back sweeps around to create a sheltering effect.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Back Pillow | (2) Tight back |
|---|---|
| Cubes | 132.81 |
| Cushion Product Name | Tight Seat |
| Fabric | 1273-002 |
| Fabric Shown | 1273-002 |
| Kitted Skus | P1541, P1542 |
| Number Of Seat Cushions | 2 |
| Pieces Shown | P1541 Elle Right Arm Loveseat and P1542 Elle Left Arm Loveseat |
| Product Type | Sectional |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Shipping Weight | 220.0 |
| Total Shipping Weight | 220.0 |
| Website Material | Fabric |
| Companion Skus | P1560 |
| Sectional Skus | P1541 and P1542 |
| Seat Depth | 25.5 in and 64.77 cm |
| Seat Height | 16.75 in and 42.55 cm |
| Depth | 43.5 in (110.49 cm) |
| Height | 32 in (81.28 cm) |
| Overall Product Height | 32 |
| Overall Product Width | 138 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Width | 138 in (350.52 cm) |
| Modern style | Yes |
| Shelter arm | Yes |
| Throw pillows included | Yes |
| Tight back | Yes |
Reviews
There are no reviews yet.