Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Elegant and sophisticated, the Grandview leather sectional features a clean, classic frame and ultra-comfortable spring down cushions. Rolled arms and nailhead trim bring an air of refinement, while tapered block feet add a contemporary touch. Blendown throw pillows provide a luxurious accent.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 26.5 in and 67.31 cm |
|---|---|
| Back Pillow | (6) Box-edge border with welt |
| Cubes | 202.86 |
| Cushion Content Details | Polyester Fibers |
| Cushion Product Name | Fiber |
| Finish Shown | WDF – 786 Tobacco Distressed |
| Kitted Skus | 7230LMO, 7230LMO, 7232LMO, 7235LMO, 7236LMO |
| Leather | 333-020 |
| Leather Shown | 333-020 |
| Marketing Labels | Grandview Leather Sectional.pdf |
| Nailhead Shown | NF – 44 Antique Nickel |
| Number Of Seat Cushions | 5 |
| Overall Product Height | 36.5 |
| Overall Product Width | 130.5 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Pieces Shown | 7230LMO Grandview Armless Chair, 7232LMO Grandview Corner Chair, 7235LMO Grandview Right Arm Chair and 7236LMO Grandview Left Arm Chair |
| Product Type | Sectional |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | BPF – Insert |
| Seat Depth | 26 in and 66.04 cm |
| Seat Height | 18.5 in and 46.99 cm |
| Shipping Weight | 556.0 |
| Total Shipping Weight | 556.0 |
| Website Material | Leather and Wood |
| Companion Skus | 7200LMO |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–1LcndtVu–/zeytguvci5zf8uwv3edg.pdf |
| Sectional Skus | 7230LMO, 7232LMO, 7235LMO and 7236LMO |
| Depth | 130.5 in (331.47 cm) |
| Height | 36.5 in (92.71 cm) |
| Width | 130.5 in (331.47 cm) |
| Block feet | Yes |
| Box-edge pillow | Yes |
| Nailhead trim | Yes |
| Rolled arm | Yes |
| Stitch detail | Yes |
| Throw pillows included | Yes |
| Traditional style | Yes |
Reviews
There are no reviews yet.