Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
A continuous smooth curve sweeps around the back of the Jules sectional, offering a classic but updated style. Two loveseats and a wedge chair create a comfortably stylish gathering spot for family rooms or living rooms.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 23 in and 58.42 cm |
|---|---|
| Back Pillow | (6) Fiber, Knife-edge without welt |
| Cubes | 136.04 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Date Introduced | April 2024 |
| Division | Upholstery |
| Kitted Skus | P1841, P1842, P1860 |
| Made To Order | Yes |
| Marketing Labels | Jules Sectional.pdf |
| Number Of Seat Cushions | 5 |
| Overall Product Height | 31.25 |
| Overall Product Width | 112.5 |
| Pieces Shown | P1841 Jules Right Arm Loveseat, P1842 Jules Left Arm Loveseat and P1860 Jules Wedge |
| Product Name Search | Jules Fabric Sectional |
| Product Type | Sectional |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 21.5 in and 54.61 cm |
| Seat Height | 17.75 in and 45.09 cm |
| Shipping Weight | 370.0 |
| Total Shipping Weight | 370.0 |
| Website Material | Fabric |
| Shelter arm | Yes |
| Hidden feet | Yes |
| Optional throw pillows included | Yes |
| Transitional style | Yes |
| Knife-edge back pillows | Yes |
| Companion Skus | P1830, P1835 and P1836 |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–7T_XiDcK–/rgbiqwv4naik2yskzrkv.pdf |
| Sectional Skus | P1841, P1842 and P1860 |
Reviews
There are no reviews yet.