Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Stylish and modern with deep, comfortable seating, the Mila sectional achieves unprecedented comfort and timeless style. Natural fabric combines with relaxed tailoring to deliver a look that is both casual and sophisticated. Sleek tapered legs contribute to the contemporary appeal of this plush sectional.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 22.5 in and 57.15 cm |
|---|---|
| Back Pillow | (7) Fiber, Box-edge weltless border with topstitch |
| Chaise Depth | 61 in and 154.94 cm |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Division | Upholstery |
| Fabric | 1273-002 |
| Fabric Shown | 1273-002 |
| Kitted Skus | P6430, P6430, P6432, P6437, P6442 |
| Made To Order | Yes |
| Marketing Labels | Mila Plush Sectional.pdf |
| Number Of Seat Cushions | 6 |
| Overall Product Height | 33.5 |
| Overall Product Width | 137 |
| Pieces Shown | P6430 Mila Armless Chair, P6432 Mila Corner Chair, P6437 Mila Right Arm Chaise and P6442 Mila Left Arm Loveseat |
| Product Name Search | Mila Fabric Sectional |
| Product Type | Sectional |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 26 in and 66.04 cm |
| Seat Height | 18 in and 45.72 cm |
| Shipping Weight | 440.0 |
| Specialshoppage | Yes |
| Total Shipping Weight | 440.0 |
| Website Material | Fabric |
| Companion Skus | P6438 and P6441 |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–LbKL-9cl–/ffscmc1qqndowg0capmf.pdf |
| Sectional Skus | P6430, P6432, P6437 and P6442 |
| Throw pillows included | Yes |
| Transitional style | Yes |
| Track arm | Yes |
| Tapered feet | Yes |
| Box-edge pillow | Yes |
| Specifications to change without notice | Yes |
| Cubes | 253.29 |
Reviews
There are no reviews yet.