Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Inspired by a sheltering form, the back of the Moretti sectional is boldly shaped to curve around the seat with sweeping arms. The design embraces deep seats with lush cushions. Configurations can include loveseats, armless chairs and a wedge.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 21.5 in and 54.61 cm |
|---|---|
| Back Pillow | (7) Fiber, Knife-edge weltless with topstitch |
| Cubes | 216.56 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #3 Luxe Feather Down Cushion |
| Fabric | 1325-020 |
| Fabric Shown | 1325-020 |
| Kitted Skus | N1430, N1441, N1442, N1460 |
| Marketing Labels | Moretti Sectional.pdf |
| Number Of Seat Cushions | 4 |
| Overall Product Height | 31 |
| Overall Product Width | 155.5 |
| Pieces Shown | N1430 Moretti Armless Chair, N1441 Moretti Right Arm Loveseat, N1442 Moretti Left Arm Loveseat and N1460 Moretti Wedge |
| Product Type | Sectional |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC3 – Insert |
| Seat Depth | 23 in and 58.42 cm |
| Seat Height | 18.5 in and 46.99 cm |
| Shipping Weight | 462.0 |
| Total Shipping Weight | 462.0 |
| Website Material | Fabric |
| Knife-edge back pillows | Yes |
| Modern style | Yes |
| Optional throw pillows available | Yes |
| Shelter arm | Yes |
| Hidden feet | Yes |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–Af-BWver–/dsppdtyt758irtplyex4.pdf |
| Sectional Skus | N1430, N1441, N1442 and N1460 |
| Depth | 122 in (309.88 cm) |
| Height | 31 in (78.74 cm) |
| Width | 155.5 in (394.97 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.