Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
The Serena sectional showcases classic lines and a low profile, balanced by generous cushions. An angled back offers added comfort, while low arms make a modern statement.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 21.25 in and 53.98 cm |
|---|---|
| Cubes | 213.56 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Fabric | 1438-010 |
| Fabric Shown | 1438-010 |
| Fabric Shown Discontinued | Discontinued |
| Kitted Skus | P3430A, P3430A, P3432A, P3441A, P3442A |
| Marketing Labels | Serena Plush Sectional.pdf |
| Number Of Seat Cushions | 7 |
| Overall Product Height | 30.5 |
| Overall Product Width | 143 |
| Product Type | Sectional |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 25.5 in and 64.77 cm |
| Seat Height | 18.5 in and 46.99 cm |
| Shipping Weight | 530.0 |
| Total Shipping Weight | 530.0 |
| Website Material | Fabric |
| Companion Skus | P3431A |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–b_UUKCeS–/mkakm5ixq0ktjhxukckt.pdf |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Sectional Skus | P3430A, P3432A, P3441A and P3442A |
| Box-edge pillow | Yes |
| Hidden feet | Yes |
| Specifications to change without notice | Yes |
| Throw pillows included | Yes |
| Low track arm | Yes |
| Modern style | Yes |
| Depth | 143 in (363.22 cm) |
| Height | 30.5 in (77.47 cm) |
| Width | 143 in (363.22 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.