Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Lakewood’s slim frame and tapered arms add contemporary coziness to any family room. Plush cushioning, flared arms, and a convenient sleeper mechanism ensure you and your guests a good night’s sleep.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Lakewood |
|---|---|
| Features | 3-Cushion, Reversible Seat Cushion(s), Custom Wood Finish, Memory Flex Mattress, Splendid Comfort Mattress, and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Standard Pillows | 2 square with welt (20H x 20W) |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Beds |
| Carton Volume | 54.20 |
| Carton Weight | 177 lb |
| Product Weight | 177 lb |
| Carton Volume | 54.200 |
| Carton Weight | 177.000 lb |
Reviews
There are no reviews yet.