Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
A simple, stylish silhouette redefines the classic sofa bed and the single-arm style complements coordinating sectional pieces. With knife-edge pillows and high-performance upholstery, a discreetly concealed sleeper mechanism allows for one-step pullout with ultimate ease. Unfolded, sofa cushions form a comfortable full-sized bed, ready to welcome overnight guests or make movie nights a little comfier. Best yet, no extra mattress necessary. Crypton® performance fabric is specially engineered for protection against stains, moisture and odor. Due to the customized nature of made-to-order pieces, no cancellations or returns are accepted.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Weight (kg) | 100 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 220 lb |
| Volume (cu. ft.) | 59.4 cu. ft. |
| Volume (m³) | 1.682 m³ |
| Color | Crypton Nomad Marshmallow, Sierra Butterscotch, Ebony |
| Material | 92% Polyester, 8% Flax/Linen, Faux Leather, Solid Maple |
| Dimensions (Imperial, inch) | 86.00″w x 38.00″d x 34.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 218.4 cm w x 96.5 cm d x 86.4 cm h |
Reviews
There are no reviews yet.