Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Designed to deliver sophistication with unmatched comfort, the Addison sofa features elegant tailoring and modern touches. Welting runs along the arms and back for a polished look, while track arms and tapered legs provide a contemporary edge. Fiber back pillows and spring down cushions provide luxurious support.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 24.5 in and 62.23 cm |
|---|---|
| Ba | 80 in and 203.2 cm |
| Back Pillow | (3) Fiber, Box-edge border with welt |
| Com | 21.3 |
| Cubes | 105.11 |
| Cushion Content Details | Spring Inner Core, Polyfoam, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #4 Spring Down Cushion |
| Featuredwaysku | B1487A |
| Number Of Seat Cushions | 3 |
| Overall Product Height | 36 |
| Overall Product Width | 91.5 |
| Product Type | Sofa |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC4 – Insert |
| Seat Depth | 24 in and 60.96 cm |
| Seat Height | 17 in and 43.18 cm |
| Shipping Weight | 210.0 |
| Total Shipping Weight | 210.0 |
| Website Material | Fabric |
| Elegant tailoring with modern touches | Yes |
| Tapered wood legs | Yes |
| No throw pillows | Yes |
| Track arms with welt | Yes |
| Fabric | 1273-002 |
| Fabric Shown | 1273-002 |
| Seat Width | 80 in and 203.2 cm |
| Depth | 39.5 in (100.33 cm) |
| Height | 36 in (91.44 cm) |
| Width | 91.5 in (232.41 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.