Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
The Albion sofa is the epitome of casual sophistication. The distinctly modern design features a deep seat with a single spring down cushion. Elegant sloped arms create a glamorous and inviting look, while a skirted base helps to soften an interior.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 23.5 in and 59.69 cm |
|---|---|
| Ba | 81.5 in and 207.01 cm |
| Back Pillow | (3) Fiber, Box-edge weltless border with topstitch |
| Com | 18 |
| Cubes | 106.22 |
| Cushion Content Details | Spring Inner Core, Polyfoam, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #4 Spring Down Cushion |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 33 |
| Overall Product Width | 89 |
| Product Type | Sofa |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC4 – Insert |
| Seat Depth | 26.0 in and 66.04 cm |
| Seat Height | 17.5 in and 44.45 cm |
| Shipping Weight | 160.0 |
| Total Shipping Weight | 160.0 |
| Website Material | Fabric |
| Seat Width | 81.5 in and 207.01 cm |
| Depth | 41.5 in (105.41 cm) |
| Fabric | 1146-002 |
| Fabric Shown | 1146-002 |
| Height | 33 in (83.82 cm) |
| Width | 89 in (226.06 cm) |
| Box-edge pillow | Yes |
| Hidden feet | Yes |
| Shaped arm | Yes |
| Transitional style | Yes |
Reviews
There are no reviews yet.