Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Invitingly plump with crisp stitching and recessed arms, the Andie sofa from Bernhardt beckons with style and craftsmanship. The unadulterated design and low back make this sofa perfect for floating in a room while the overall look is gracious and welcoming. It’s all supported by wide blocky legs perfect for elevating this sofa to superstar status.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 22 in and 55.88 cm |
|---|---|
| Ba | 75 in and 190.5 cm |
| Back Pillow | (3) Fiber Blendown, Box-edge weltless border with topstitch |
| Com | 17.3 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #3 Luxe Feather Down Cushion |
| Fabric | 1146-002 |
| Fabric Shown | 1146-002 |
| Finish Shown | WDF – 789 Portobello |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 32.5 |
| Overall Product Width | 95 |
| Product Type | Sofa |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC3 – Insert |
| Seat Depth | 24.5 in and 62.23 cm |
| Seat Height | 17 in and 43.18 cm |
| Shipping Weight | 160.0 |
| Total Shipping Weight | 160.0 |
| Website Material | Fabric |
| Seat Width | 75 in and 190.5 cm |
| Depth | 40.5 in (102.87 cm) |
| Height | 32.5 in (82.55 cm) |
| Width | 95 in (241.3 cm) |
| Available in any 700 series upholstery wood finish | Yes |
| Block feet | Yes |
| Box-edge pillow | Yes |
| Low track arm | Yes |
| Modern style | Yes |
Reviews
There are no reviews yet.